XOXO The Book
XOXO The Mag

One Plus Partnership, teknolojinin tasarımı kolaylaştırmak yanında onun gücünü de artırdığını bu sinemanın fuayesi ile ispat ediyor.

Hani Bir Yıldız Kayar Ya…

Çin’in finans merkezlerinden Guangzhou’daki bir alışveriş merkezinde bulunan sinema, şarkıdaki yıldızı kıskandıracak denli şairane bir hikayeye sahip.

Tasarlamak, yaratmak, üretmek gibi kelimeler önümüzdeki dönemde şüphesiz daha büyük yer kaplayacak hayatımızda. Elimizin altında her türlü bilginin olduğu, ancak onu işlemek için birer bilgi küratörü gibi çalışmamız gereken zamanlardan bahsediyorum. Zaten içinde olduğumuz zamandan…

Dolayısıyla tasarımcıların her türlü şeyi gerçeğe dönüştürme kudretlerinin olduğunu düşünün…

Çin'in Guangzhou şehri ülkedeki en büyük üçüncü şehir. Ve diğerlerinden geri kalmayacak denli hızlı bir yeniden yapılanma süreci geçirdi ve bu hala devam ediyor. Bu zengin finans merkezinde Batı'dan büyük mimari ofislerinin yaptığı gökdelenler, residence'lar ve müze veya opera binaları gibi kültür yapıları bulunuyor. Tasarımcıların istediklerini gerçeğe dönüştürdükleri bu dünyayı düşünmüştük az önce. İşte Guangzhou'daki bir alışveriş merkezinde bulunan ve sanki birisinin rüyasından fırlamış olan sinema salonu, dayandığı tasarım temasıyla hem şaşırtıyor hem de dikkatimizi bu kez Batılı değil Hong Konglu bir tasarım ofisine çekiyor. 

Burada gerçeğe dönüşen tasarımın dayandığı tema: meteor yağmuru. Meteor veya kayan yıldızlar, aslında onları gördüğümüz anda var oluyorlar. O kısacık atmosfere giriş ve yanış anına biz meteor yağmuru diyorken; bir meteorid atmosferde yanıyor. Bu metaforik cümlenin aslında işaret ettiği şiirsel durum hemen herkeste romantizm derecesini yükseltirken; Hong Konglu tasarım ikilisi One Plus Partnership buna dram da ekliyor. Bir sinema salonunun iç dekorasyonu için ne kadar da makul kelimeler değil mi?

Ajax Law ve Virginia Lung ikilisi sinema salonunu dekore ederken meteor yağmuru temasını uygun görmüşler; çünkü tıpkı o meteoridler gibi sinema filmlerinin de aslında çok yol kat edip binbir zahmetle üretilmesi, ancak ömürlerinin seyirlik zevkimizi tatmin eden kısacık bir andan sonra bitmesi onlara ilham vermiş. 

Bu kısacık anı yansıtmak için yaptıklarına bakınca tasarımın insanda uyandırdığı etkiyi düşünmemek imkansız. Detaylar için lütfen galeriye bakın.