XOXO The Book
XOXO The Mag

Can Görkem Halıcıoğlu, TOFAŞK, 50x70 cm, fine art, 2016

Sokak Sanatı Bu Yıl Mamut'a Sıçrıyor

Dört günlük sanat keşfi Mamut Art Project, bu yıl yenilikleriyle 26-30 Nisan tarihleri arasında Küçük Çiftlik Park’ta.

Bağımsız sanatçılara alan açan beşinci Mamut Art Project, bu yıl da sanatseverlere, fotoğraftan yerleştirmeye, videodan heykele farklı disiplinlerden gelen genç yeteneklerle tanışma olanağı sağlıyor. Üstelik bu yıl ziyaretçileri game art (oyun sanatı), yarn art (örme sanatı), gif ve çizgi roman gibi yeni disiplinler de bekliyor.

Bu yıl bin başvuru alan Mamut Art Project, aralarından 50 sanatçıyı seçti. Aynı zamanda Mamut'un da sponsorluğunu üstlenen Akkök Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve koleksiyoner Ali Raif Dinçkök, günümüzün en önemli kavramsal sanatçılarından Sarkis, sanat danışmanı Elif Bayoğlu, küratör ve yazar Övül Durmuşoğlu ile güncel sanat eleştirmeni Murat Alat’ın seçtiği işler ilk kez Mamut’ta sergilenecek.

400’den fazla projenin sanatseverle buluşturacak etkinliğin performans programı da dikkat çekiyor. Mamut Performansları programının küratörlüğünü Simge Burhanoğlu ve Seyhan Musaoğlu üstlendi.

Mamut Art Project’in bu yıl gündeme getirdiği bir başka yenilik ise, sokak sanatını etkinlik alanına taşıyacak olması. İstanbul’da 2015 yılında kurulan sanatçı kolektifi Krüw ile ortaklaşa gerçekleşecek İkonz projesi merakla bekleniyor. Grafiti sanatçılarından illüstratörlere, animasyon sanatçılarından heykeltıraşlara pek çok alandan sanatçı Krüw’ün Mamut’a özel bu projesi için bir araya gelecek ve özel edisyon serigrafi baskıları etkinlik alanında sergilenecek. Mamut Art Project Akkök Holding sponsorluğunda gerçekleşiyor.