XOXO The Book
XOXO The Mag

Peter Edel, Land Escape, TUZ GÖLÜ serisinden, 100x 150 cm, 2016

Türkiye Gerçekliğine ‘Soyut’ Bir Bakış

Arjen Zwart ve Peter Edel’in zihin açıcı Türkiye ve İstanbul fotoğraflarından oluşan Black Salt White Tar sergisi, 24 Mart - 12 Mayıs tarihleri arasında BLOK art space’te görülebilir.

Her birimizin gördüğü ve algıladığı şehir veya ülke muhtemelen bambaşka. Kimi renklerine hayran, kimi kaosuna düşman. Yıllar önce İstanbul’da tanışan ve Türkiye’yi farklı açılardan fotoğraflayan Arjen Zwart ve Peter Edel’in işleri de bu açıdan oldukça önemli.

BLOK art space’in 24 Mart’tan itibaren ağırlayacağı fotoğraf sanatçıları Arjen Zwart ve Peter Edel’i daha önceki işlerinden hatırlayanlar olacaktır. Galata Fotoğrafhanesi ekibinde de yer alan Zwart, daha önce Bursa Fotofest ve Fotoistanbul’da Zift isimli serisinden işleri paylaşmıştı. Bu seri, sanatçının İstanbul’da gezinirken siyah zift kaplı cepheleri fark etmesiyle ortaya çıkan fotoğraflardan oluşuyor. Sanatçının dikkatini çeken siyah duvarlar, evleri nemden korumak için ziftle kaplanmış. Bazı duvarlardaki nem, görünüme bir estetik katarken bazılarındaki yeni zift, karanlık bir his uyandırıyor. Tek ortak özelliği zift olan bu fotoğrafların hikayesi, detaylarında gizli.

Peter Edel ise doğa üzerine çalışan bir fotoğrafçı. Sergide Edel’in Orta Anadolu’da bulunan 1500 metrekarelik koruma alanına sahip çarpıcı Tuz Gölü serisi yer alıyor. Tuz Gölü ile üç sene önce çıktığı bir seyahatte tanışan Edel, zaten yeterince büyüleyici olan Tuz Gölü’nü, minimal çekimleriyle daha farklı bir şekilde görmemizi sağlıyor. Amerikalı ressam Barnet Newman’ın işlerinden esinlenen Edel, boş ve sınırsız görünen manzaralara olan tutkusunu başarılı bir şekilde hayata geçiriyor.

İki sanatçının beyaz ve siyah fotoğrafları arasında herhangi bir bağ yok gibi görünse de, soyutluklarına dair bir kesişim noktası yakalayabiliriz. Gerçekliğin kendisi diyebileceğimiz fotoğraf kelimesiyle soyut kelimesinin yan yana durmasına pek alışık olmasak da, bu sergide soyut kelimesinin Türkiye’deki gerçekliğin bir parçası olduğuna tanık olacaksınız.