XOXO The Book
XOXO The Mag

Doug Aitken, Mirage, Coachella Vadisi, Kaliforniya.

Aynanın İçinde Yaşamak

21'inci yüzyılın mimarları cepheleri ayna ile kaplayarak bizi bulunduğu ortamla kamufle olmuş mekanlar içinde bir yaşam deneyimine davet ediyor.

Doug Aitken’in Coachella vadisindeki Mirage isimli enstalasyonu, uzaktan baktığınızda belki de göremeyeceğiniz şekilde kamufle olmuş bir ev. Tüm yüzeyleri aynalar ile kaplanmış olan Mirage, bulunduğu coğrafyanın yani çölün bütün genişliğini ve sonsuzluğunu çerçeveliyor. Ancak bu çerçevenin içindeki görüntü gün boyunca sürekli değişiyor ve gece ise uzaktaki ışıkları yansıtarak sanki yıldızları içinde hapsetmiş gibi büyüleyici bir görüntüye kavuşuyor.

Aynalar mekanların içlerinde yansıttığı yüzeyleri veya alanları daha geniş göstererek çeşitli dekoratif veya mimari çözümler olarak kullanıldı geçmişte. Kozmetik ihtiyaç olarak kullanılmalarından bahsetmeye ise gerek yok. Ancak son yıllarda mimarlar ve bu örnekte de olduğu üzere sanatçılardan bazıları, onun yaratıcı ve bulunduğu ortamı zenginleştirici yönünü de keşfetti ve sıkça cephe kaplaması olarak kullanmaya başladı. Ayna veya ayna kadar yansıtıcı metal cephelerin yansımadan doğan büyüleyici ve adeta bir çiçek dürbününe bakıyormuşsunuz etkisi yaratan hipnozuna kapılmamak çok zor. Bu yansımanın yarattığı büyüleyici güzelliğin hipnozuna tanık olmak için galerimize buyurun.