XOXO The Book
XOXO The Mag

EMI TG12345 MK IV konsol, Bonhams'ın izniyle.

Müzik Tarihini Değiştiren Konsol

Pink Floyd’un The Dark Side of The Moon albümü başta olmak üzere müzik tarihinin en önemli kayıtlarından bazılarına imza atmış EMI TG12345 MK IV kayıt konsolu önümüzdeki günlerde New York’ta müzayedeye çıkacak.

Bonhams’ın 27 Mart’ta New York’ta düzenleyeceği TCM Presents…Rock and Roll Through the Lens  (TCM Sunar…Rock and Roll Mercek Altında) müzayedesinde deyim yerindeyse bir ‘efsane’ satışa çıkıyor… Vinil plak dönemine damgasını vuran İngiliz yapım şirketi EMI’ın ünlü Abbey Road stüdyolarında 1971 – 1983 yılları arasında kullanılan EMI TG12345 MK IV kayıt konsolu, başta Pink Floyd’un 1973 tarihli The Dark Side of The Moon albümü olmak üzere müzik tarihinin en önemli kayıtlarından bazılarına imza atmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Rolling Stone dergisi okuyucuları tarafından ‘Tüm Zamanların En İyi Rock Albümü’ seçilen The Dark Side of The Moon tam 741 hafta gibi rekor bir süre listelerde kalmış ve grubun ticari başarısında bir dönüm noktası olmuştu. Ancak albümün müzik tarihindeki önemini sadece yakaladığı ticari başarıya bağlamak haksızlık olur. Vietnam Savaşı’nın bütün hızıyla devam ettiği günlerde, dünya Ay’a düzenlenen insanlı uçuşları konuşurken yayınlanan albüm aynı zamanda, 60’ların barışı, şiddet karşıtlığını ve pasif direnişi savunan ve batı dünyasına psychedelic sanatı, San Fransisco’yu ve cinsel hoşgörü fikrini armağan eden iyimser ve naif ‘flower power’ akımının giderek yozlaşmaya başladığı bir dönemin ürünüydü. On farklı parçanın tek bir senfoni gibi kurgulandığı albüm bir kalp atışıyla başlıyor ve bitiyordu. İki kalp atışı arasında, insanın giderek ticarileşen, hızlanan ve stres dozu artan bir dünya üzerindeki yolculuğu, ‘kendisi gibi’ olmasının zorluğu, yaşadığı yalnızlık ve belki ancak delilikle aşabileceği karamsarlık ve hayal kırıklığı, lirik atmosferik ses manzaraları halinde ortaya dökülüyordu. Prodüktörlüğünü (Pink Floyd’u Pink Floyd yapan adam olarak da bilinen) elektronik müziğin ‘babası’ Alan Parsons’un yaptığı albüm aynı zamanda blues, rock ve cazın evriminde önemli bir eşik kabul ediliyor.

Alan Parsons’un The Dark Side of the Moon’da kurguladığı devrimci fikirleri bire bir kayda geçirmeyi başaran EMI TG12345 MK IV zamanının en yüksek teknolojisine sahipti. EMI mühendisleri tarafından tasarlanan iki özel-yapım modelden biri olan konsol Paul McCartney and Wings, George Harrison, Ringo Starr ve Kate Bush gibi özellikle 70’li yılların en parlak pop ve rock müzisyenlerinin albüm kayıtlarında kullanılmıştı. Şu anda tamamen çalışır durumda bulunan konsolun New York’daki müzayedede altı haneli bir satış rakamına ulaşması bekleniyor. 

The Dark Side of the Moon albümünün açılış parçası Speak to Me ve hemen ardından gelen Breathe

Son bir not: Konsolun kullanıldığı Abbey Road stüdyoları, Beatles’ın 1969 yılında kaydettiği ve grubun son stüdyo kaydı olan Abbey Road albümüyle dünya çapında ün kazanmıştı. Albümün Iain Macmillan imzalı kapak fotoğrafında grup üyeleri stüdyonun hemen karşısındaki bir yaya geçidinden geçerken görüntüleniyordu. Daha sonra Beatles hayranları tarafından bir tür ‘hac yerine’ dönüşen yaya geçidi The Shadows’un Live at Abbey Road albümünde ve çok sonraları Red Hot Chilli Peppers’ın The Abbey Road E.P.’sinde kullanılmıştı.