XOXO The Book
XOXO The Mag

Niki de Saint Phalle, Pirodactyl over New York (New York Üzerinde Pirodactyl), 1962, Guggenheim Abu Dhabi. © Niki Charitable Art Foundation; Galerie Georges – Philippe & Nathalie Vallois izniyle. Fotoğraf: © André Morain

Çöl Ortasında Sanat Vahası

Körfez'in en iddialı sanat yatırımlarından biri olan Guggenheim Abu Dhabi henüz açılmadan koleksiyonu ikinci defa görücüye çıktı.

Lüks markalar ve çarpıcı mimari projeler kadar çağdaş sanata da büyük ilgi gösteren Körfez sermayesi, dünya pazarında ‘yükte hafif, pahada ağır’ bir hedef kitle. Ve bu hedef kitlenin simge kentlerinden biri olan Abu Dhabi de, (belki petrol gelirlerinin sonsuz olmadığı öngörüsüyle) tıpkı Dubai gibi güncel sanat projelerine çok ciddi yatırımlar yapıyor. Guggenheim Abu Dhabi müzesi ve müzenin henüz oluşturulma aşamasındaki koleksiyonundan eserlerin sergilendiği The Creative Act: Performance, Process, Presence (Yaratıcı Eylem: Performans, Süreç, Mevcudiyet) sergisi, bu küçük Körfez Emirliği’nin çöl ortasında bir ‘sanat vahası’ haline gelme çabalarında önemli bir adım.  

Abu Dhabi'deki Saadiyat Adası’nda, Manarat Al Saadiyat kültür merkezinde düzenlenen sergide farklı ülke ve dönemlerden 25 sanatçının, performans, süreç ve mevcudiyet kavramlarına dokunan işlerine yer veriliyor. Abu Dhabi Kültür ve Turizm otoritesi direktörü Saif Saeed Ghobash 29 Temmuz’a kadar devam edecek serginin ‘trans-kültürel’ bakış açısına işaret ederek “1960’lardan bu yana dünyanın farklı köşelerinde çalışan sanatçılar arasındaki bağlantıları vurgulamak” fikrinden yola çıktıklarını söylüyor. Valerie Hillings ve Maisa Al Qassimi küratörlüğünde düzenlenen sergi, Guggenheim Abu Dhabi’nin özellikle Batı Asya, Kuzey Afrika ve Güney Asya bölgelerinden sanatçıların, 1960’lardan bugüne devam eden uluslararası modern ve güncel görsel kültür çerçevesinde değerlendirilebilecek işlerine odaklanan bakış açısını yansıtmayı amaçlıyor.

Sergide, Guggenheim Abu Dhabi’nin yaşayan sanatçıların yeni işler üretmesine destek verme misyonu kapsamında sanatçılar Ramin Haerizadeh, Rokni Haerizadeh ve Hesam Rahmanian’a ısmarlanan özel iş de görücüye çıkacak. The Creative Act sergisinin üç temasını bir araya getiren bir yerleştirme olan Another Happy Day (Bir Başka Mutlu Gün, 2016-17), farklı sanatçıların yaratıcı sürecin aşamalarına odaklanan işlerine de yer verilen, kapsayıcı ve birden fazla odaya yayılan bir çalışma; bir tür ‘sergi içinde sergi’ olacak.