XOXO The Book
XOXO The Mag

Çınnnn!

Bu yılki Venedik Bienali’ndeki Türkiye Pavyonu’nda Cevdet Erek’in ÇIN isimli işi sergilenecek.

Venedik Bienali 57. Uluslararası Sanat Sergisi bu yıl 13 Mayıs - 26 Kasım tarihleri arasında Christine Macel küratörlüğünde Viva Arte Viva başlığıyla gerçekleşecek. 85 ülkenin sergisinin yer alacağı bienalin ana mekanlarından biri olan Arsenale’deki Sale d’Armi’de bulunan Türkiye Pavyonu ise Cevdet Erek’in ÇIN isimli işine ev sahipliği yapacak.

Türkiye, Venedik Bienali Uluslararası Sanat Sergisi’ne ilk kez 1991 yılında Beral Madra’nın kişisel çabaları ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle katılmıştı. Ardından Beral Madra, 1991-2001 yılları arasında bienalde yer alan Türkiye sergilerinin küratörü olarak görev aldı. Ancak Türkiye Pavyonu’nun Arsenale içinde yer alan mekanı kalıcı olarak kiralaması 2003 yılında gerçekleşti ve 2007 yılına dek Madra’nın küratörlüğü ve komiserliğinde devam etti. 2007 yılından bu yana ise pavyonda yer alacak sergiler İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın yönetimine geçti.

Bu yıl İKSV tarafından oluşturulan ve içlerinde sanatçı Ali Kazma, Arter'in küratörlerinden Başak Doğa Temür, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü Özalp Birol, küratör ve İstanbul Modern Müzesi Sanat Danışmanı Paolo Colombo ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Batı ve Çağdaş Sanatlar Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Zeynep İnankur’un bulunduğu danışma kurulu pavyonda yer alması üzere Cevdet Erek’i seçtiler.

Mimar-sanatçılardan, 1974 doğumlu Cevdet Erek sergi için mekana özgü, mekan içinde gelişecek ve mekanla beraber şekillenecek bir yerleştirme öneriyor; yerleştirmenin ismi ÇIN. Sadece yerleştirilen yerde deneyimlenecek olan işi anlatmak için bir kurgu izah eden Erek işin aslında birlikte deneyerek hayal edilecek bir deneyim olacağına dair ipuçlarını veriyor:

“Şöyle düşünün: uzakta etrafı çitle çevrili bir harabe, içindeyse oradan gün boyu ayrılmaması gereken bir görevli var. Görevli sessizlik içinde dolanırken, etrafı dikkatlice süzen bir ziyaretçiyi ve onun sayesinde binlerce cırcır böceğinin konserini fark ediyor. Uzaktan, birbirleriyle konuşmaya çalışan bu ikili, bir anda meydana gelen şiddetli bir sesin verdiği kulak acısından aynı anda kısacık haykırıyorlar. Sonra, görevli, geceleyin, başka bir yerde, pencereyi iki parmak, gürültüyü bir tık açık bırakarak kulak çınlamasını bastırmaya çalışırken bir alarm sesi giriyor içeri: ‘Viyuviyuviyuviyu!’ Sonra bu hayalin başına dönüp aynı sırayla bir daha hayal etmeyi deniyor.”

Cevdet Erek ÇIN’ı 2002’li yıllardan beri üretmekte olduğu Ritimler Mekânı, Cetveller ve Ritim Çalışmaları ve Ses Süslemeleri adlı iş serileri ve diğer işlerinde kullandığı bazı yöntem ve kavramları anlatarak açıklamaya çalışsa da, iş şimdilik sanatsever için gizemini korumaya devam ediyor.

 

Cevdet Erek kimdir?

Cevdet Erek 1974 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi’nde tamamladığı Mimarlık eğitimi sırasında ve sonrasında Nekropsi müzik grubunda yer aldı. Aynı zamanda çeşitli mimari ofislerde çalıştı. İTÜ Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde (MIAM) Ses Mühendisliği ve Tasarımı eğitimini tamamladıktan sonra 2004-2005 yıllarında Amsterdam’daki Rijksakademie’de misafir sanatçı olarak bulundu. Yerleştirmeleri ve performansları dOCUMENTA (13) (2012), İstanbul Bienali (2003, 2013 ve 2015), Sidney Bienali (2016), Şarika Bienali (2013), Stedelijk Müzesi (2014), MAXXI (2014 ve 2015), İstanbul Modern (2014, 2015 ve 2016), Arter (2011), SALT (2012 ve 2015) gibi etkinlik ve kurumlarda sergilendi. Önemli kişisel sergileri arasında Alt Üst (Spike Island, Bristol, 2014) ve Week (Kunsthalle Basel, 2012) bulunmaktadır. Kitaplarından SSS – Sahil Sahnesi Sesi (2008) BAS tarafından, Room of Rhythms 1 Walther König (2012) tarafından ve Az Boş Belki (2015) Revolver/Artist tarafından yayımlandı. SSS – Sahil Sahnesi Sesi ile North Rhine-Westphalia Sanat Vakfı tarafından verilen Nam June Paik Medya Sanatı Ödülü’ne değer görüldü (2012). Kaan Müjdeci’nin uzun metrajlı filmi Sivas’ın (71. Venedik Film Festivali – Özel Jüri Ödülü, 2014) ses-müzik direktörlüğünü üstlendi.

Sanatçının işleriyle ilgili fikir edinmek isterseniz sayfanın başındaki galeriye göz gezdirebilirsiniz. 

Tags: Cevdet Erek Türkiye Pavyonu Venedik Bienali
Yazar: Fikret Güvenç