XOXO The Book
XOXO The Mag

Birincilik ödülü: TEST LAB

Moontopia

Ay bugünlerdeki popülerliğini belki bir de Apollo misyonları sırasında yaşamıştı. Elon Musk'ın SpaceX'i iki kişiyi Dragon kapsülüyle iki yıl içinde Ay'a götürecek. Peki nerede kalacaklar?

Geçtiğimiz günlerde NASA’nın yaşanabilir yedi yeni gezegen bulduğunu açıklaması üzerine gözlerimizi gökyüzüne kaldırıp şöyle bir baktığımızda ne gördük? Şu sıralar sadece Balık burcundaki varlığıyla konuşulan Yeni Ay’ı… Çocukluğunun en azından bir döneminde Uzay 1999’a maruz kalmış bir neslin ahvadı olarak ister istemez merak ettik; başka gezegenlerde yaşam kurmak söz konusuydu madem, o zaman komşu kapısı güzelim Ay’ı pas geçmek niye? Neil Armstrong’un Ay’a ayak basmasından yaklaşık yarım yüzyıl sonra, bilim ve teknoloji bu kadar ilerlemişken, Çinliler’in “arka tarafta ne var acaba?” diye gönderdikleri sonda dışında, en azından devletler nezdinde bir gelişme yok. Oysa, mimari ve tasarım dergisi Eleven’in kendisi de ‘en iyi yarışma’ ödülü alan yarışması Moontopia’nın bir kez daha kanıtladığı gibi, Ay’da yaşanabilir alanlar kurmak için yeterli hayal gücü ve tasarım yeteneğine sahibiz. 

Sadece mimari ağırlıklı bir tasarım dergisi değil, aynı zamanda geleceği şekillendirmede tasarımın gücünü ortaya çıkarmayı misyon edinmiş bir online platform olan Eleven, bu amaçla çeşitli yarışmalar düzenliyor. Moontopia, platformun uzay mimarisini gündeme getirdiği ilk projesi. Bu amaçla “mimar, tasarımcı, sanatçı, akademisyen ve vizyonerlere” yapılan açık çağırıda “yaşamak, çalışmak, araştırma yapmak ve kim bilir belki de biraz uzay turizmi için tasarlanmış, kendi kendine yeten ilk Ay kolonisini” tasarlamaları istenmiş. Katılan işler ise mimarlar, bilim insanları ve NASA tasarımcılarından oluşan uzman bir jüri tarafından değerlendirilmiş. Ödül alan projeleri galeride görebilirsiniz. Aşağıdaki video ise Uzay 1999’u hatırlayıp biraz nostalji yapmak isteyenler veya ne olduğunu hiç bilmeyenler için…

Kaynak ve görseller: Eleven 

Tags: Ay Eleven Moontopia Uzay 1999 Moon NASA
Yazar: Fikret Güvenç