XOXO The Book
XOXO The Mag

Apple Park’ta toplam 12 bin kişi çalışacak.

Apple Park Nisan’da Açılıyor

Steve Jobs’un vizyonu hayat buluyor.

Apple geçtiğimiz hafta, çalışanlarının Nisan ayı itibariyle 700 bin metrekare büyüklüğündeki yeni kampüsü Apple Park’a taşınmaya başlatacağını açıkladı. Toplamda 12 bin kişinin bu binada çalışması bekleniyor ve taşınma işleminin altı aya yayılacağı öngörülüyor.

Steve Jobs tarafından yaratıcılık ve işbirliği merkezi olarak hayal edilen kampüs, Santa Clara vadisinde bir yeşil alan cenneti de yaratıyor.  Kampüsün 260 bin metrekarelik ana binası ise dünyanın en büyük kavisli cam panelleriyle kaplı.

Apple, Steve Jobs’un anısını yaşatmak için Apple Park’taki tiyatronun adını Steve Jobs Theater koymuş. Bu sene içinde açılacak tiyatro bin kişi kapasiteli. Tiyatro Apple Park içindeki en yüksek noktalardan birine konuşlandırılmış. Böylece ana binaya ve araziye tepeden bakar konumda.

Kampüsün içindeki yeşil alanlar çalışanlara özel 3,2 km uzunluğunda bir yürüyüş ve koşu parkuru sunuyor.

Foster + Partners tarafından tasarlanan Apple Park’ta ziyaretçiler için bir merkez ve halka açık kafe, 100 bin metrekarelik fitness merkezi, araştırma ve geliştirme merkezleri de bulunuyor. Kampüsün içindeki yeşil alanlar Kaliforniya'ya özgü bitkilerle doldurulacak ve çalışanlara özel 3,2 km uzunluğunda bir yürüyüş ve koşu parkuru bulunacak.

Apple Park çevreye duyarlı bir yapı olarak düşünülmüş. İnşa edildiği alanda bulunan 5 milyon metrekarelik asfaltın ve betonun yerini, yeşil sahalar ve 9 bin adet yerel ve kuraklığa dayanıklı ağaç almış durumda. Aynı zamanda bina tamamen yenilenebilir enerjiyle besleniyor. 17 MW gücündeki güneş enerjisi panelleri Apple Park’ı dünyanın en büyük on-site güneş enerjisi santrallerinden biri haline de getiriyor. Son olarak, bina dünyanın en büyük doğal havalandırma sistemlerinden birine sahip ve dokuz ay boyunca ısıtmaya veya merkezi havalandırmaya ihtiyaç duymayacak.

Kaynak: Apple.com

 

Tags: Apple Apple Park Steve Jobs
Yazar: Ali Tünay