XOXO The Book
XOXO The Mag

Wachowski Kardeşler, dev Netflix projeleri Sense8'i “dizi mefhumunu kökünden değiştiren, devrimci bir iş" şeklinde tanımlıyorlar.

Sense8 hakkında bilmeniz gereken her şey

İlk sezonuyla olay yaratan ve izleyiciyi kendisine meftun eden Sense8’in yeni sezonundan ilk fotoğraflar, tüm dünyada herkesten önce xoxothemag.net’te! Dizi hakkında bilmeniz gereken her şey ve ikinci sezona dair detaylar da öyle…

Sense8 nedir?

Sense8, devasa online platform Netflix’in geçtiğimiz sezonuyla izleyicileri darmaduman eden büyük bir dizi projesi. Diziyi önemli kılan yegane unsur, The Matrix’in yaratıcıları Wachowski Kardeşler’in imzasını taşıyor olması. Lilly ve Lana Wachowski, proje tasarımına ve yönetmenliğinin önemli bir kısmına imza attıkları bu projeyi kabul etme sebeplerini, “dizi mefhumunu kökünden değiştiren, devrimci bir iş yapma sevdası” olarak açıklamışlardı. Dizi, dünyanın farklı noktalarından sekiz yabancının ortak bir bilinçaltını paylaştıklarını keşfetmelerini ve bunun neticesinde  iyiyle kötünün bitimsiz savaşındaki yerlerini bulmalarını konu ediyor. 

Kimdir bu Sense8’in karakterleri?

Sense8 yukarıda da açıkladığımız üzere birbirine bilinç akışıyla bağlı sekiz kişinin hikayesi. Daha önce buna benzer hikayeler izlemedik mi? İzledik. Peki Sense8’i benzeri hikayelerden ayıran ne? Karakterleri. Trans blogger ve akstivist bir hacker olan Nomi, Chicagolu bir polis memuru olan Will, eşcinsel bir dizi yıldızı Lito, bir süper yıldız olan Riley, Koreli başarılı iş kadını Sun, Hindu eczacı Kala, Alman kasa hırsızı Wolfgang ve Nairobili otobüs şoförü Capheus bu sekiz kişiyi oluşturuyor. Bu sekiz kişiyi ilk bölümden itibaren birleştiren karakterse Daryl Hannah’ın canlandırdığı Angel.

Diziyi farklı kılan nedir?

Wachowskiler, The Matrix’te aksiyon sinemasına getirdikleri havayı, dizilere taşımayı amaçladıkları iddiasıyla yola çıkmışlardı. Nitekim dizinin bilhassa açılış sekansından bu vaadini görsel olarak yerine getirdiği bir gerçek. Ayrıca LGBTİ dostu bir dizi olması, azınlık haklarını gözeten ve ayrımcılığa karşı duran yapısıyla da Sense8 birçok insanı yakaladı. Ayrıca cinsel kimliklerin temsili ve seks sahnelerinin cesaretiyle de dikkat çekmesi uzun sürmedi. Dünyada farklılıkların dışlandığı, herkesin kendi köşesine çekilip, çekildiği köşede daha da köşeli bir hal aldığı, ırkçılığın, azınlıklara karşı sivri söylemlerin yükseldiği bir dönemde, Sense8 gibi bu konulara hassasiyetle yaklaşan bir dizinin ilgi görmesi, beğenilmesi, yahut en azından kendinden söz ettirmesi son derece doğal bir sonuç.

Wachowskiler bütün işi yalnız mı yapıyor?

Hayır. Başta Babylon 5’ten tanıdığımız J. Michael Straczynski olmak üzere birçok isimle iş birliği yapan kardeşler, iki önemli yönetmen Tom Tykwer ve James McTeigue’nin de desteğini aldı. Bu yönetmenler de dizinin çeşitli bölümlerine katkıda bulundular.

The Matrix’i sevdim, Sense8’i sever miyim?

Muhtemelen. Ancak ortada bir The Matrix olmadığını da belirtmek gerek. İzleyicisinden biraz daha dikkat ve katılım talep eden, ayrıca tek tip olmayan karakterleriyle izleyicisinin dünyaya bakışına da boyut getiren dizi, anlatımındaki farklılıkla 18 yıl öncesinin devrim yaratan filminin aksiyon sinemasına yaptığını dizilere yapmış olabilir bir nebze. Lakin uyarmak gerek; ilk üç bölümü izlediniz ve hoşlanmadınızsa, muhtemelen ilerleyen bölümlerden de hoşlanmayacaksınız.

Dizinin ikinci sezonunda neler olacak?

Aslında dizinin ikinci sezonundan iki saatlik özel bir bölüm Netflix izleyicilerinin huzuruna geldi bile. Ancak devamı için izleyicilerin biraz daha sabretmesi gerek. İkinci sezonla ilgili en önemli gelişmelerden biri, oyunculardan Aml Ameen’in bir başka oyuncuyla değiştirilmesi oldu. Lana Wachowski’yle yaşadığı anlaşmazlığın ardından diziden çıkarılan Ameen’in gönderilme gerekçesiyse, LGBTİ haklarına yaptığı saygısızlık olarak açıklandı. İlk sezonu bitirdiğimizde, ekibimiz Riley’nin dramatik kurtuluşunun ardından ufka doğru yola çıkmıştı. Bu sezonda kendilerindeki gücün farkında olarak yola devam edecekler ve çok daha zor güçlüklerle baş etmek zorunda kalacaklar. Dizinin şu ana dek kesinleşmiş çekim mekanları arasında Chicago, Mumbai, Mexico City, Seoul ve Reykjavik mevcut. Ayrıca dizinin ikinci sezonunda ilk sezondakinden de fazla seks sahnesinin hem de daha cesurlarının yer alacağını belirtmek gerek. 

Dizinin ikinci sezonuna ait görselleri, tüm dünyadan önce ilk kez xoxothemag.net'te görmek için sayfanın başındaki galeri bölümüne dönün. İkinci sezonun tadına bakmak için ise aşağıdaki fragmanı izleyebilirsiniz.  

 

Tags: sense8 Netflix Wachowskis
Yazar: Murat Emir Eren